حضور استاندار کردستان و فرماندار شهرستان سنندج در مرقد باباشیخ احمد باینچوب

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان سنندج  عبدالمحمد زاهدی استاندار کردستان و  دکتر محمد ابراهیم زارعی فرماندار  به همراه تنی  چند از مدیران کل استانی ، بخشداران مرکزی و حسین آباد و تعدادی از مدیران شهرستان در حاشیه سفر یکروزه خود به روستای باینچوپ بخش حسین آباد بر مرقد باباشیخ احمد و مزار مرحوم سید ابراهیم ستوده حضور یافتند و نسبت به مقام آنها ادای احترام کردند.

امامزاده بابا شیخ احمد باینچوب

قطب العارفین شیخ احمد مشهور به بابا شیخ‏ احمد باینچوب فرزند سید محمد سبزواری فرزند سید حسن فرزند سید حسین فرزند شاهزاده‏ عبد الله  فرزند سید محمد زاهد پیر خضر شاهو است‏ که با 18 پشت پدری به حضرت امام رضا(ع) می‏رسند که در سال 907 هـ.ش از سبزوار به منطقه‏ کردستان آمده است . پدرش سید محمود سبزواری‏ برابر رأی و نظرهای تذکره نویسان پیشه زرگری‏ داشته است . و در روستای «ملکشان» سنندج‏ دار فانی را وداع گفته‏اند و مقبره‏اش در آن دیار قرار دارد. «بابا شیخ احمد باینچوب» دروس‏ مقدماتی و تکمیلی عالیه را در نزد عرفان بزرگ آن‏ دوران به اتمام رسانیده و خرقه ارشاد بر تن نموده‏ است . روستای باینچوب مکانی بی‏ آب و علف و لم یزرع و «تلاسی» نام داشته است . وقتی بابا شیخ‏ احمد باینچوب در سال 909 هـ.ق وارد آن دیار شد عصایش را بر زمین زد و فرمود«با این چوب آب‏ بیاید» با فرمان بابا ،آب از زمینهای روستا بیرون‏ جهید و روستا به «بااین‏چوب» مشهور گردید.

مرقد بابا شیخ احمد در روستای باینچوب قرار دارد که در حال حاضر زیارتگاه عمومی از مردم و علاقه‏مندان قرار گرفته

 

ابراهیم ستوده شاعر معاصر ایران

ابراهیم ستوده از سادات صحیح النسب باینچوب است که در سال 1309 شمسی در شهر سنندج چشم به دنیا گشود. ایشان کرد زبان شافعی مذهب بود. صاحب آثاری مانند نوبهار، گلبانگ، تندر، طوفان است. همگی این‌ها، شامل بهترین اشعار فارسی در قصائد و غزلیّات، رباعیّات و قطعات زیبا و دل‌انگیزی است که سروده‌اند. او، در ردیف مهم‌ترین سرایندگان معاصر قرار داشته است. وی، از علاقه‌مندان به نظام مقدّس جمهوری اسلامی بود و مسؤو‌لیت انجمن شعر و ادب وزارت ارشاد را تا پایان حیات خود عهده دار بود. ما، در این جا، یکی از اشعارش را که در مدح اجداد طاهرینش سرود، می‌آوریم. براستی او، از افتخارات بزرگ خطه‌ی ادیب پرور کردستان، بلکه ایران اسلامی است. سیره و سلوک پسندیده وی، باید الگو و سرمشق همه‌ی علاقه‌مندان و ادبای منطقه و ایران اسلامی قرار گیرد. وی، در فروردین ماه سال 1379 در پی یک بیماری نسبتاً طولانی، به رحمت ایزدی پیوست و پیکر پاک وی، در روستای باینچوب، درجوار مرقد مطهر بابا شیخ احمد باینچوب، از نوادگان حضرت رضا(ع) و از اجداد پاک وی، به خاک سپرده شد.

 

 

 

 

26 فروردين 96