بازدید فرماندار شهرستان سنندج از خانقاه شیخ مولانا کمانگر

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان سنندج ظهر امروز دکتر محمد ابراهیم زارعی از خانقاه شیخ مولانا کمانگر بازدید کردند .

در این بازدید فرماندار شهرستان سنندج عنوان کردند بازسازی خانقاه شیخ مولانا  نمونه اقداماتی است که صورت گرفته است و تلاش در این کار را یک رسالت دینی دانست .

لازم به ذکر است مولانا احمد فرزند ماموستا ملا عبدالرحیم  به سال 1200ه.ق. در قریه ی کوله ساره در خانواده ای متدین و اهل علم دیده به جهان گشود .

وی پس از آنکه در زادگاهش در خدمت والد ماجدش ماموستا عبدالرحیم قرآن و مقدماتی در صرف و نحو را می آموزد به منظور بهره وری از حوزه ی درسی و خوشه چینی از خرمن دانش مشاهیر علوم قرآن و تفسیر و حدیث ، فقه و اصول و بلاغت و سایر معارف اسلامی ، به سیر و سلوک در مناطق مختلف کردستان می پردازد و از سنندج شروع , از خرمال و سلیمانیه و روستاهای کردستان عراق گذر و نهایتا بعد از سالها تحصیل در مدرسه ی حضرت شیخ عبدالقادر گیلانی قدس الله روحه رحل اقامت می گزیند 

سرانجام این پیر پارسا و متقی پس از عمری مجاهدت و تلاش خستگی ناپذیر در عرصه ی علم و عرفان به سال1278ه.ق. روح پرفتوحش از زندان قفس تن آزاد گردید و به ندای ارجعی لبیک گفت و با مرگ خود ، شیفتگان فضل و ادب و دانش و معرفت را در اندوهی دردناک و غمی جانکاه فرو برد و بنا به وصیت خویش در بالای تپه ای نسبتا مرتفع در روستای کلاتی به خاک سپرده شد

نوشته فوق برگرفته از کتاب 《از تلوین سلوک تا تمکین عشق》نوشته شیخ فاتح خالدی ، مولانایی 

 

 

 

 


7 مرداد 96