اخبار

پیام فرماندار سنندج به مناسبت ششم اردیبهشت روز سنندج

سـنـه، شـارەکــەم، شـاری شـیـریـنــم بێشکەی له دایک بوون هەلۆرک ژیـنم « محی‌الدین حق‌شناس»
پیام فرماندار سنندج به مناسبت ششم اردیبهشت روز سنندج

در کشاکش دهر و زایش‌های روزگار در ۳۰ ذی العـقـده ۱۰۴٦ هجـری قـمـری بـه دستور شاه صفی و توسـط سلیـمان خان اردلان با انتقال مرکز حکومتی ایالت کردستان از قلاع زلم، مریوان، حسن آباد و پالنگان بە «سنەدژ»، شهر سنندج بنا نهادە شد، روزی که برابر با ٦ اردیبهشت ۱۰۱٦ هجـری شـمسی است. به عنوان خدمتگزار مردم شریف شهرستان سنندج، این مناسبت که با آغاز ماه  رمضان امسال مصادف است را صمیمانه تبریک می‌گویم و آن را گرامی و ارجمند می‌دارم.

سنندج در 4 قرن زندگی سرافرازش، از پس گذر از قلعه سنه‌دژ،  شهر هزار مسجد و مناره  و دارا لایمان و دارالاحسان و شهر ناموران و عالمان و شاعران و عمارت‌ها و مرکز اداره سیاسی استان کُردستان، شهر زندگی مسالمت آمیز مذاهب و معماری و نماد تسامح اجتماعی شد. و همراه  و همراز رشد و توسعه‌ی دانش و صنعت، از کانون‌های دانشوری روزگار و عصر خود بوده و از دامن سنندج، نویسندگان و عالمان ناموری تاریخ‌ساز شده، نیز، به برکت سرشت و طبیعت ذاتی‌اش، این شهر چون آبیدرش منشأ پویایی و تحول بوده است.

در سپری شدن ۴ قرن از عمر این شهر، اکنون گنجینه‌ای از تجارب بس گران‌سنگ از تاریخ، فرهنگ، سیاست، اقتصاد و اجتماع برای نسل امروز برجای است. تاریخ تجربه است و از این رو، بر دانشوران و پژوهندگان است که عالمانه گذشته پرافتخار این شهر را در همه‌ی ساحت‌هایش بکاوند و پیش چشم مردمانش ازرانی بدارند که نسل امروز  را آگاهانه با گذشته و داشته‌هایش پیوند بزند.

با همه مضایقی که شیوع ویروس کرونا در این روزها پیش آورده، لازم می‌دانم از کوشش‌های مدیریت شهری و شورای شهر سنندج برای پاسداشت این روز سپاسگزاری کنم. امیدوارم فرزندان این شهر بتوانند گنجینه‌ای درخور از فرهنگ و پیشینه سنندج گرد آورند که احیاکننده و نمایانگر حقیقت تاریخ سنندج باشد.

 

محمدابراهیم زارعی

فرماندار شهرستان سنندج

بازدید [ 51 ]
برچسب ها