اخبار

فرماندار سنندج : کردستان ذخیره گاه فرهنگی ایران ؛ هورامان ذخیره گاه تمامی مناطق کردنشین و کردستان...

آئین بزرگداشت و رونمایی از دیوان اشعار شیخ مصطفی تخته شاعر و عارف نامی قرن دهم هجری ، از مشاهیر منطقه هورامان در روستای تخته بخش سیروان شهرستان سنندج برگزارشد. دکتر محمد ابراهیم زارعی ، فرماندار شهرستان سنندج با تبریک ایام ماه ربیع الاول ، میلاد پیامبر اکرم(ص) و هفته وحدت ، از برگزاری و اجرای مراسم تجلیل از مقام شامخ عارف و شاعر نامی(شیخ مصطفی تخته) و حضور اساتید ، شعرا و صاحب نظران عرصه تاریخ و فرهنگ کردی-هورامی قدردانی کرد...
 فرماندار سنندج : کردستان ذخیره گاه فرهنگی ایران ؛ هورامان ذخیره گاه تمامی مناطق کردنشین و کردستان...

 

فرماندارشهرستان سنندج در ادامه با اشاره به توضیحات علمی و پژوهشی اساتید حاظر در جلسه گفت : دیوان شیخ مصطفی تخته یک میراث ملی به شمار می رود و مردمان هورامان و ژاوه رود باید به خود افتخار کنند که همیشه در دانش ، دین وآئین منطقه نقش مهمی داشته اند.

 

دکتر محمد ابراهیم زارعی عنوان کرد : ارتباط بین عارفان و عالمان دین در تخته با احداث مسجد دارالحسان سنندج یک حقیقت انکار نشدنی در تاریخ کردستان و شهر سنندج بشمار می رود ، دیوان شیخ مصطفی تخته خود گویای قدمت تاریخی ادبیات ، فرهنگ ، وسنن هورامان است و به جرات  می توان کردستان را ذخیره گاه فرهنگی ایران و هورامان را ذخیره گاه فرهنگی تمامی کردستان دانست.

 

زارعی با اشاره به ثروت های تاریخی و طبیعی هورامان ، خدمت به مردمان این مناطق را باعث جلوگیری از مهاجرت به شهرها و معضلات حاشیه نشینی در شهرهای اطراف می شود. وی با اشاره به فعالیتهای اجرایی قابل قبول بخشداری در بخش سیروان از اصلاح ، بهسازی و آسفالت راه روستای تخته در سال آینده و پیگیری مشکلات آنتن دهی موبایل و آب شرب پایدار تخته خبر داد.

فرماندار شهرستان سنندج در پایان از دیوان اشعار شیخ مصطفی تخته رونمایی کرده و با اهدای لوح تقدیری از خدمات و تلاشهای استاد محمد رشید امینی ، گردآورنده و ناشر آثار شیخ مصطفی تخته تقدیر بعمل آوردند.

 

بازدید [ 480 ]